Data yapısal kablolama altyapı ihtiyacınız mı var?

Leta Teknoloji, iletişim ağları için aktif ve pasif data yapısal kablolama sistemlerinin kurulumunu yapar. Cat6, cat7, cat8 network data kablolaması ve SM, MM fiber optik kablolama çözümlerinde ileriye dönük sistem tasarım ve kurulum  firmamız faaliyet alanlarındandır. Altyapı kablolama yatırımların uzun vadede “Kalıcı Kablolama Çözümü” olmasını planlar.

ÇÖZÜM ORTAKLARI

Network Kablolama

Yapısal Kablolama

Yapısal kablolama ve bağlantı ürünleri ses, video, veri ve ağa bağlanması gereken sistemlerin entegrasyonunu sağlar.

Yeni bir binada yapısal kablolama çözümüne ihtiyacınız mı var?

Mevcut binadaki network yapısal kablolamayı yenilemek mi istiyorsunuz?

Data yapısal kablolama altyapısına data, telefon, ip kamera, kablosuz erişim gibi ihtiyaçlar için ilave uçlar mı eklenmesi gerekiyor?

Uzak mesafe ve/veya yüksek band genişliği için tasarlanmış, elektromanyetik alanlardan etkilenmeyen fiber optik kablolama mı istiyorsunuz?

kameralı güvenlik sistemi kurulumu

Data Kablolaması

AMP, Legrand, HCS, Nexans, Excel gibi yapısal kablolama üreticilerinin modüler ve yüksek kaliteli ürünlerini kullanıyoruz. Dolayısıyla yapısal kablolama standartlarında üretilmiş kablo, data prizi, patch panel, patch kablo ürünlerini müşterilerimize öneriyoruz. 

Network altyapı kablolama ürünlerinin kalite performansını etkileyen en önemli etkenlerden birisi de işçiliktir. Uluslararası standartlara uygun işçilik hizmeti vererek, cat6, cat7 ve cat8 data kablosu sonlandırma, test ve etiketleme ile network altyapı haritasını çıkarma işlerini yapmaktayız.

 Yapısal kablolama sisteminde verim ve kaliteden ödün vermeden uygun fiyata kalıcı data iletişim altyapı kurulumlarını yapmaktayız.

Ofis Ağ Kablolaması

Ofis ağ kablolaması, bilgisayarları, telefonları, fotokopi makinelerini, yazıcıları, kablosuz ağ cihazlarını, kameraları veri ağınıza bağlar. Akıllı ofis uygulamaları ile aydınlatmaları, prizleri, klimaları, perdeleri, kapıları, kameraları ve dolayısıyla ofisinizde bulunan tüm aktif cihazları ağ bağlantınız ile kontrol edebilirsiniz.

 

 1. Cat6 Yapısal Kablolama

  Cat6 yapısal kablolama ve cat6 kablolama ürünleri data, telefon/ses, video ve ağa bağlanması gereken sistemlerin entegrasyonunu sağlar. Leta Teknoloji, standartlar doğrultusunda cat6 kablolama, cat6 kablo sonlandırma, test ve etiketleme yapmaktadır.

  Cat6 kablo 10 Gbps, 250 MHz ve cat6a kablo 10Gbps, 500 MHz bant genişliğine kadar destekler.

 2. Cat7 Yapısal Kablolama

  Leta Teknoloji, standartlar doğrultusunda cat7 kablolama, cat7 kablo sonlandırma, test ve etiketleme yapmaktadır.

 3. Cat8 Yapısal Kablolama

  Leta Teknoloji, standartlar doğrultusunda cat8 kablolama, cat8 kablo sonlandırma, test ve etiketleme yapmaktadır.

 4. Data Kablosu Sonlandırma

  Çekilen cat6, cat7 veya cat8 data kabloları rack kabinet içine monte edilecek patch panellerde sonlandırılmalıdır. Switch ile patch panel arasındaki bağlantı fabrikasyon patch kabloyla yapılmalıdır.

  Yapısal kablolamada data kabloları sonlandırırken (data kablosu terminasyon) dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Data prizi sonlandırma: Data kablosu, kablo kanalı veya data prizi kasası içinde doksan dereceden fazla bükülmeyecek uzunlukta olmalıdır. Data kabloları keystone jackta sonlandırılacak kadar kablo soyucu ile açılmalıdır. Yankeski, pense veya maket bıçağı kullanılarak kablo uçları açılmamalıdır. Çünkü, data kablosu içindeki perler arasında next değeri oluşmasın diye her renk kendi arasında farklı uzunluktadır. Yankeski ve pense ile çekilerek açılan kabloların yapısı bozulmaktadır. Maket bıçağı ile soyulan data kablosunun içindeki sarmalların shield (pvc koruyucu ) zarar görmektedir. Özellikle poe bağlantılarda perler arasında etkileşim olmaktadır. 
  • Data prizi sonlandırırken dikkat edilmesi gerekenler: Data kablosu, data prizinde sonlandırılacak uzunlukta kablo soyucu ile açılmalıdır. Perler arasındaki seperatör makas veya elektronikçi yankeskisi ile kesilmeli. Perler (Turuncu beyaz-turuncu, mavi beyaz-mavi, yeşil beyaz-yeşil, kahve rengi beyaz, kahve rengi) data kablosun soyulan yerine kadar birbirinden ayrılmalı. Data kablosunun soyulan dış korumasının bittiği yerde perler data prizinde sonlandırılmalıdır. 
  • Data kabloları çekilirken uçlarına yazılan etiketler, kablo fazlalıkları kesildikten sonra tekrar data kablosuna yazılmalıdır. Faceplate üzerindeki etiket zamanla silindiğinde, düştüğünde veya etiketleme anında oluşacak hataları önler.
 5. Data Kablosu Test ve Etiketleme

  Data kablosu etiketleme nasıl yapılır?

  • Data kabloları çekilirken mutlaka etiketlenmeli ve etiketlemeye dikkat edilmelidir. Data kablosu etiketleme, sonlandırma ve test öncesi en önemli aşamadır. Odalara veya açık ofislere çekilen kabloların üzerine silinmez kalemle etiketleme yapılmalıdır. Kablo etiketleri sıralı birbirini takip etmeli ve araya farklı etiket numaraları yazılmamalıdır. Bilgisayar, yazıcı, kamera, telefon, kablosuz erişim cihazları için farklı renklerde kablo kullanılabilir. Böylece kablolar renklerine göre de etiketlenmiş olur.
  • Data kabloları çekilirken uçlarına yazılan etiketler, kablo fazlalıkları kesildikten sonra tekrar data kablosuna yazılmalıdır. Faceplate üzerindeki etiket zamanla silindiğinde, düştüğünde veya etiketleme anında oluşacak hataları önler.
  • Priz ve patch paneller profesyonel etiket makinası ile etiketlenmelidir.
  • Rack kabine içinde patch panel ile switch arasında kullanılacak fabrikasyon patch kablolar da iki taraflı etiketlenmelidir.
 6. Fiber Optik Kablolama

  Leta Teknoloji, standartlar doğrultusunda indoor ve outdoor fiber optik kablolama, single mode ve multimode fiber optik kablo sonlandırma, ek, test ve etiketleme yapmaktadır.

 7. Fiber Optik Kablo Sonlandırma

  Leta Teknoloji,  indoor ve outdoor fiber optik single mode ve multimode fiber optik kablo sonlandırma, ek, test ve etiketleme yapmaktadır.

Yapısal kablolamada hangi data kablosu kullanılmalı?

Gelecekte akıllı bina uygulamaları yaygınlaşacak. Güvenlik ve performans talepleri artacak. Hatta aydınlatmaların poe üzerinden yapılacağı düşünüldüğünde; yapısal kablolama, altyapıların parçası olmaya devam edecektir. Uygulamalara göre yapısal kablolamada tasarım değişikliği olacaktır.

Cat6 Data Kablosu

Cat6  kablo, 10 Gbps, 250 MHz bant genişliğine kadar destekler.

Cat6a Data Kablosu

Cat6a  kablo, cat6 kablonun kapasitesinin iki katıdır. 10 Gbps, 500 MHz bant genişliğine kadar destekler. 100 metreye kadar veri iletimi sağlar.

Cat7a Data Kablosu

10 Gbps, 1000 MHz’e kadar band genişliğini destekler. Kısa mesafede ve backbone kablolamada fiber optik kablolamaya uygun bir alternatiftir.

Cat8 Data Kablosu

En hızlı veri aktaran utp bakır kablodur. 2 Ghz (2000 Mhz) kadar band genişliğini destekler. Cat6 kabloya göre 4 kat daha hızlı veri aktarır. Cat8 patch cord 40 Gbps ye kadar veri aktarımını destekler. Kısa mesafede ve backbone kablolamada fiber optik kablolamaya uygun bir alternatiftir.

Profinet Kablosu

Endüstriyel otomasyon profinet uygulamalarında veri aktarımı ve haberleşme için kullanılan kablodur.

  LETA TEKNOLOJİ ARGE BİLİŞİM DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ

  Yenilik, Kalite, Takım Ruhu ve Müşteri Memnuniyeti

  ADRES

  Yeni Batı Mh. Necip Fazıl Cd. Hittown 13 F/BB
  Batıkent Yenimahalle ANKARA

  TELEFON

  0850 304 01 18
  0312 479 78 76
  0312 479 39 77

  E-POSTA

  info@letateknoloji.com